4. İstanbul Tasarım Bienali Beyoğlu'nda Altı Mekana Yayılıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), VitrA’nın bienal sponsorluğunu üstlendiği 4. İstanbul Tasarım Bienali’ni 22 Eylül - 4 Kasım 2018 arasında düzenliyor.
Jan Boelen küratörlüğünde, Okullar Okulu temasıyla gerçekleştirilecek bienalin sergileri, İstanbul’un en canlı ve çeşitliliğiyle zengin semtlerinden Beyoğlu’nda bulunan birbirinden etkileyici altı farklı mekâna yayılıyor.
Bienal sergileri bu yıl Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da gerçekleştiriliyor. Bölgenin ana yaya arterlerinden İstiklal Caddesi’yle birbirine bağlanan bu mekânlar, semtin tarihi, sosyal ve kültürel dokusunun parçası olan kuşaklararası ve disiplinlerötesi öğrenme ortamlarını kapsayan 3,5 km’lik bir yürüyüş rotası yaratıyor.

Sonuca değil sürece odaklanan bienal
Geleneksel tasarım etkinliklerinin zaman ve mekân anlayışını esneterek yılın tümüne yayılan programıyla 4. İstanbul Tasarım Bienali, nitelikli araştırma ve deneye olanak tanıyan, kent ve ötesinden güncel gelişmeleri öğrenime dahil eden, üretken, süreç odaklı bir eğitim ve tasarım platformu olmayı hedefliyor. Okullar Okulu, tasarımın, bilginin ve küresel bağlantılılık hâlinin günümüz İstanbul'unda ve ötesinde oynadığı rol üzerine düşünebilmek için çeşitli eğitim stratejilerini kullanan, sınayan ve gözden geçiren, çok platformlu bir bienal olacak.

Çok yönlü bir açılış programı
4. İstanbul Tasarım Bienali’nin açılış programı 20-21 Eylül tarihlerinde Okullar Okulu: Oryantasyon adıyla gerçekleştirilecek. Oryantasyon günleri boyunca Türkiye ve yurtdışından uygulamacılar, eğitimciler ve düşünürler, diyalog ve üretim mekânı olarak tasarlanan bienalin açılış programında bir araya gelecek.Hikâye anlatıcılığını merkeze alan görsel ve dijital strateji
4. İstanbul Tasarım Bienali’nin görsel kimliği, Offshore Studio tarafından tasarlandı. Zürih merkezli tasarım stüdyosu, hikâye anlatıcılığını merkeze alan yaklaşımını, bienalin açılış günleri için geri sayım devam ettikçe evrilecek ve değişecek görsel stratejiye dahil etti. Okullar Okulu’nun websitesi bienalin yapım sürecinde atılacak adımlara mercek tutarken tasarım eğitimi etrafındaki tartışmanın gelişebileceği, bienal için özel olarak üretilen projelerden bazılarının uzun soluklu yapılara dönüşebileceği bir platform sunacak.


Okullar Okulu 19 Nisan’da Milano Tasarım Haftası’nda

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin etkinlikleri yurtiçi ve yurtdışında devam ediyor. Okullar Okulu’nun yurtdışı tanıtım etkinliklerinden biri 19 Nisan’da, 4. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Jan Boelen ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın katılımıyla Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilecek.  

Okullar Okulu Milano Tasarım Haftası’nda
Perşembe, 19 Nisan 2018, 11.30
Adres: ALCOVA, Via Popoli Uniti 11-13, 20121, Milano

Metro: M1 Rovereto
4. İstanbul Tasarım Bienali Beyoğlu'nda Altı Mekana Yayılıyor 4. İstanbul Tasarım Bienali Beyoğlu'nda Altı Mekana Yayılıyor Reviewed by Artkolik on Nisan 04, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.