Viktor Popović & Split Archives

Untitled (Archive ST3) , 2015

Viktor Popović’in Split Archives ismini taşıyan kişisel sergisiyle C24 Gallery'de. Split Archives, 1960’ların eski Yugoslavya’sının Modernist mirasını inceleyen son üç yılda üretilmiş 30’u aşkın işi biraraya getiriyor. Popović, enstalasyonlarıyla, uygun stratejiler ve arşiv araştırma yöntemlerini kullanarak tarih ve kolektif sosyal hafızayı inceliyor. Split Archives 6 Mart – 21 Nisan 2018 tarihleri arasında C24 Gallery New York’ta görülebilir.

Eski Yugoslavya’nın savaş sonrası mimarisi, kendi zamanının talep ve esinlerine direkt bir tepki idi. İlerici bir yaklaşımla modern mimari tasarım, genişleme sorununu çözmekle birlikte bölgenin kimliğini de korudu ve onu ileriye taşıdı. Split Archives’ta Popović, anavatanı olan Hırvatistan, Split’in şehir arşivlerine odaklanıyor. Bu arşivlerde yer alan ilerici projeler, aynı zamanda nitelikli şehir planlamaları ve mimari uygulamaların paradigmatik örnekleri haline gelmişti. Popović, hibrit ışık enstalasyonlarındaki floresan ışık tüpleri ve renk düzeltici filtreler gibi bulunmuş obje ve sanayi ham maddelerinin kullanımıyla; sanat eseri ve obje, izleyici, tarih ve çevre arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sanatçı; mimari modellerin büyük boyutlu arşivsel fotoğraflarının ve bir askeri hastanenin iç mekanından gerçek boyutlarında basılmış fotoğraflarının üzerinde müdahalelerde bulunup, bu yolla imgelerin yeniden bağlamlandırılmasını, yeni malzemeler ile mimari sunumun evreleri arasında ilişki kurulmasını sağlıyor. Böylece eser, sosyalist ve modernist mimari gelenekleri ile ilişki kurarak kişisel ve sosyal hafızanın pozisyonunu sorguluyor.

Untitled (Archive ST3: Military Hospital), 2018


Bu süreçte inşa edilmiş binalar ve üretilen projeler bölgedeki sosyalist dönemin sosyal ve kültürel net birer yansımasıdır. Bölgenin mimarlık tarihinde, mimari temsillerin eksikliği, Spilit Archives'de Popović’in merceğiyle birlikte ön plana çıkartılmış ve yeniden ele alınmış. Kişisel deneyim ve hafızayla ateşlenmiş enstalasyonlarda, objeler ve temsil edilen mekanlar orijinal fonksiyonlarından çıkarılmakta ve izleyiciden sadece malzeme ve eserlerin kendilerini değil aynı zamanda, zamanın kayıp ütopik projelerini ve unutulmuş değerlerini de göz önünde bulundurması isteniyor.
Viktor Popović & Split Archives Viktor Popović & Split Archives Reviewed by Sebla Tanık on Mart 17, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.