Humboldt'un İzindeki ObjelerDoğadan ilham alınan ve tasarımcı Humboldt’un anısına saygı duruşu niteliği taşıyan karma sergi Mart Ayında ECNP Galeri’de... Sergide, bu defa doğadan ilham alan ve kullandıkları malzemelerin özelliklerini deneylerle sınayan uluslararası tasarımcıların ürünleri yer alıyor. Cam ve seramiği, cam üfleme sürecinde bir araya getirme yöntemlerini ve statik tabaklardaki hareketi araştıran, standart slip-döküme alternatif arayan, kumun farklı görsel ve dokusal özelliklerini inceleyen, kile bir simyacı gözüyle yaklaşan birbirinden özel işler sergileniyor.


Doğa her zaman bilim insanlarına, tasarımcılara, yazarlara ve birçok macerapereste ilham kaynağı olmuştur. Doğanın bize öğreteceği ve bizim keşfetmemizi bekleyen sonsuz yaratımı vardır. Bu sergi, doğa bilimci Alexander Von Humboldt’un; keşif, ölçüm, gözlem ve doğayı anlamasından referans almıştır. Doğanın oluşumları, örüntüleri ve çalışmaları olan tasarımları içermektedir. Bir bilim adamı ve naturalist olan Humboldt, keşiflerini diğer disiplinler arası insanlarla ve toplumla paylaşacak kadar da cömert davranmıştır. Bu fikirden yola çıkan tasarımcılar; Humboldt’un fikirlerine, prototiplerine ve keşiflerine paralel olarak, üretim tekniklerini ve araştırmalarını da içeren kullanılabilir tasarım objelerle Mart ayında ECNP Galeri’de.


Küratör: Rezzan Hasoğlu
Katılımcılara karar verirken onların deneyselliği, ilham aldıkları doğal temalar ve çok yönlü projelere yaklaşım biçimleri üzerine karar verdik. Genç, dinamik ve alışılagelmişin dışında çalışan tasarımcılarımız daha önce bir çok uluslararası sergilerde bulunmuş olup, çalışmalarını ilk defa İstanbul’da ECNP Galeri’de sergileyeceklerdir. Bu sergide amacımız diğer sanatseverlere az bilinen yenilikçi çalışmaları sunmak ve Humboldt’un yaptığı gibi öğrenilen deneyimleri paylaşmak olacaktır.”

Tasarımcılar: Ekin Kayış (Helsinki), Lina Saleh (Cidde), Studio Ayaskan (Londra), Fargo Design (Londra), Made by Manos (Londra), MG Floral Projects (İstanbul), Rezzan Hasoğlu (Londra)

Humboldt'un İzindeki Objeler Humboldt'un İzindeki Objeler Reviewed by Artkolik on Mart 16, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.