Art Dubai'den Elif Uras Geçti

Yaz/Kış, 2016
Sıraltı Boya,Seramik
240 x 250 cm
Galerist ve Elif Uras’ın izniyle. 

Batı modernizmi ile Doğu sanat ve kültürünün daima değişken ve karmaşık olan ilişkisinde, kadının görsel kimliğini inceleyen resimler ve seramik heykeller yaratan sanatçı Elif Uras, Galerist'in Art Dubai 2018 fuar standında bir eser seçkisiyle yer aldı. Uras'ın eleştirel ve mizahi ikonografisini gözler önüne seren büyük ölçekli çini enstalasyonu ve seramik bir çeşmenin yanı sıra, yeni seramik tabaklar ve heykellere de odaklanıldı. 

İnsan benzeri formlarıyla soyut bir dili tersine çevirerek yeni anlamlar yükleyen Uras’ın eserleri, görünümlerinin ötesinde, çağdaş toplumda doğurganlık, ev işleri, ve çalışma hayatı üzerinden gözlemlenen kadın figürüne dikkat çekiyor. Sunum, form ve dekoratiflik; toprak tanrıça figürleri, İslam sanatı ve Art Nouveau kadar çeşitli referanslar, sembolik diller ve görsel kodlar olarak işlev görüyor. İnce fırçayla pistoleyi bir araya getiren sanatçı, mekanik günlük hayat ile sanatsal olan arasındaki kültürel gerilimi sorguluyor.

Uras’ın işleri; The Aldrich Contemporary Art Museum, Kirkhoff ; Smith- Stewart, 9th Shanghai Biennale; P.S.1 MoMa; Andrew Kreps Gallery ve Greene Naftali Gallery mekanlarında sergilendi. he Metropolitan Museum of Art, Ringier Collection ve Maramotti Collection, Reggio Emilia dahil olmak üzere çeşitli koleksiyonlarda da eserleri yer almaktadır.
Art Dubai'den Elif Uras Geçti Art Dubai'den Elif Uras Geçti Reviewed by Sebla Tanık on Mart 26, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.