Jeff Koons'un Paris İçin Yaptığı Anıt Protesto Ediliyor


Sanatçılar ve galericiler, Fransız gazetesi Libération'da yayımladıkları açık mektupta, Jeff Koons'un “Bouquet of Tulips / Lâle Buketi” adlı heykelinin Paris'teki Modern Sanatlar Müzesi'nin önüne yerleştirilmesini istemediklerini belirtti. Bu heykel, Koons tarafından 2015 yılında Paris'te hayatını kaybeden terör kurbanları anısına Paris şehrine hediye edilmişti.

Bir anıt olarak tasarlanan “Bouquet of Tulips”, bronz ve alüminyum karışımından oluşmakta olup, tamamlandığında -ABD'nin “Özgürlük Anıtı”na ithafen- bir lâle demetini tutan dev bir el gibi görünecek. Sanatçı ve galericilerden gelen mektupta protestonun nedeni olarak, heykelin uygunsuz olması ve mali açıdan sıkıntı yaratması gösteriliyor; uygun bir anıt için açık çağrı yapılmamış olunmasından da yakınılıyor.

Mektupta, “ücretsiz, karşılık beklenmeyen ve art niyet taşımayan hediyeleri takdir ediyoruz” deniyor. Jeff Koons, heykelini bir hediye olarak tasarlarken, Paris şehrine ücretsiz olarak vereceğini belirtmişti, ancak üretim ve kurulum maliyetleri bu hediyenin kapsamına girmiyordu. Heykelin 3 Milyon Euro tutan üretim ve kurulum maliyetleri, özel bağışlar ile finanse edilmekte. Ancak vergi mükellifi olan Paris şehri, sergi alanında güçlendirme ihtiyaçlarını karşılamak durumunda kalacak.

Açık mektubu imzalayan protestocular arasında, eski Fransız Kültür Bakanı Frédéric Mitterand'ın yanı sıra Christian Boltanski ve Jean-Luc Moulène gibi sanatçılar yer alıyor. Jeff Koons'un anıt projesi, Radio France Inter'de sanat eleştirmenliği yapmakta olan Isabel Pasquier tarafından da bir süredir eleştirilmekte olup; Pasquier geçen yıl şu yorumda bulunmuştu: “Jeff Koons bir iş adamı ve Paris'i kendisine bir hediye olarak sunduğunu hemen anladık.”
Jeff Koons'un Paris İçin Yaptığı Anıt Protesto Ediliyor Jeff Koons'un Paris İçin Yaptığı Anıt Protesto Ediliyor Reviewed by Artkolik on Ocak 24, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.