Gündelik Hayatta Sinemayı Arayan Sanatçı


Sıradan, aniden muhteşem hale gelir ve canlı olmanın ezici görkemini hissettiğinizde, gündelik hayat kısa bir ihtişam anıyla dolar. Amerikalı fotoğrafçı ve film yapımcısı Alex Prager bu hissi mükemmel bir şekilde anlıyor. “Her şeyde, drama, komedi ve trajedi görebiliyorum, hiç olmadığında bile” diyor Prager. “Bir çerçevedeki duygusal ve psikolojik unsurlarla ilgilenirim. Teknik, anlatım ve süreç - hepsi his için ikincildir. Bu, sanatın benim için zamansız olmasını sağlar.”

Los Angeles merkezli sanatçı, kariyerine milenyumun başında bir William Eggleston sergisini gördükten sonra başladı. Fotoğrafçılığı ilk keşfettiği zamanlarda, sokak fotoğrafçılarının işlerini inceleyen Alex Prager, kendi çalışmalarını onların eserlerine benzetmeye çalıştığından bahsediyor. “Hâlâ sokak fotoğrafçılığı konusunda takıntılıyım ve yaptığım her şeyde o etkileri görmek mümkün.”


Fakat Prager, belgesel temelden saparak ve sinema unsurlarının kullanıldığı sahnelenmiş fotoğraflar yaratmayı tercih etmekte. Her görseli, içsel ve ruhsal olan bir tiyatralite ile oluşturmakta. Prager yarattığı pratikte, kurgu ile gerçek arasındaki dengeyi buluyor.


Alex Prager, Lehmann Maupin Hong Kong'da sergilenen ilk heykeliyle birlikte, fotoğraf ve filmlerinden bir seçki sunuyor. Bu eserlerde, Los Angeles hayatının etkileri, özgürlük, gerçeklik ile hayal gücü arasındaki geçirgen doku ve algı ile oynamanın sihri yatıyor...Gündelik Hayatta Sinemayı Arayan Sanatçı Gündelik Hayatta Sinemayı Arayan Sanatçı Reviewed by Artkolik on Ocak 22, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.