Sanat Tarihinin 2017 Yılındaki En Büyük Keşifleri


Sanat tarihi, tanımı gereği öncelikli olarak geçmişin bir ürünüdür; ancak her yıl, onun küçük bir kısmı, şimdiki zamanda yeniden yazılıyor. 2017'de, Leonardo da Vinci'nin ve Andy Warhol'un eserleriyle ilgili son haberler ve yeni bilgiler edindik; amatör arkeologlar önemli bulgularla ödüllendirildi; ve birkaç sanat şaheseri keşfedildi. Yeni haritalanan Venezüella petrogliflerinden, kaybolmuş bir Magritte tablosuna kadar, yılın en önemli sanat tarihi bulguları...


Bu yıl Mısır'da, turizmi teşvik etmek için yoğun bir çaba sarf edilerek, birçok eski mezar ve eser ortaya çıkarıldı. Ülkenin eskiçağ yapıları bakanlığı bu ayın başlarında, güney Luxor şehri yakınlarında yer alan Thebes'deki Draa Abou Naga kentinde, yaklaşık 3.500 yıllık iki mezar keşfedildiğini duyurdu. Ölen kişilerin henüz tanımlanamamış olmasına rağmen, araştırmacılar mezarları 18. hanedan dönemine (1550-1292 B.C.) tarihlendirdi. Mezarların içinde, mobilyalar, boyalı ahşap maskeler ve yaklaşık 450 heykel içeren bir dizi eser buldular. Belki de en etkileyici bulgu, oldukça iyi korunmuş bir duvar resmi. Mısır bilimci Zahi Hawass, resim hakkında “Dün boyanmış gibi görünüyor” dedi. “Bu, son 100 yılda Draa Abou Naga'da keşfedilen en iyi resimlendirilmiş duvar olabilir.” Aynı nekropoldeki 3.500 yıllık bir diğer mezar, Amenemhat adında bir kraliyet kuyumcusu için yapılmış olup, geçtiğimiz Eylül ayında ortaya çıkarıldı. Mart ayında ise Kahire'deki bir mahallenin hendeklerinden, muhtemelen M.Ö. 664 ile 610 arasında krallık yapan I. Psammetich'in heykeli çıkarıldı.


Amatör arkeologlardan oluşan bir ekip, şimdiye kadar İngiltere'de keşfedilen en önemli Roma mozaiklerinden birini buldu. Bu keşif, profesyonel arkeologlar tarafından denetlenen bir grup yerel gönüllü tarafından, güney İngiltere'deki Boxford'un dışındaki bir alanda yapıldı. Proje 2011'de başlamış olsa da, bu yılın Ağustos ayında, planlanan kazının son iki haftasında organizatörler olağandışı bir şey bulduklarını fark ettiler. Roma dönemi villasının bir parçası olduğu anlaşılan bu bulgular ortaya çıktıkça, yaklaşık MS 380 olarak tarihlenen oldukça iyi korunmuş, bir mozaik olduğu anlaşıldı. Son 50 yılda ortaya çıkarılan en heyecan verici kalıntı olarak gösterilen bu eserin konusu ve tarzı bölge için son derece sıra dışı. Eser, Chimera'yı öldürmekle görevli bir Yunan mitolojik kahramanı olan Bellerophon'un hikayesini tasvir ediyor. Roman Arkeoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Anthony Beeson, New York Times'a “bu ülkede bu kadar yaratıcı bir başka Roma mozaiğinin” olduğunu düşünemediğini söyledi.

Constantine Odası'ndaki "The Allegory of Justice"
Bir zamanlar Raphael'in takipçilerine atfedilen bir Vatikan freskosu, her ikisi de Rönesans ustasının kendisi tarafından boyanmış olduğu tespit edilen iki figür içeriyor. Keşif, Constantine Odası'nda yapıldı; ilk Hristiyan imparatorun hayatından bölümlerle süslenmiş papalık dairelerinde bir resepsiyon odası. Bu alan, Raphael'in 16. yüzyılın başlarında Papa II. Julius tarafından boyamak üzere görevlendirildiği dört büyük salondan biriydi. Sanatçı odanın tasarımını yapmış olsa da, 1520'de 37 yaşındayken beklenmedik biçimde ölmesiyle projeyi tamamlayamamıştı. Çağdaş kaynaklar, Raphael'in ölmeden kısa bir süre önce salonda iki figürü boyadığını gösteriyordu; ancak yakın tarihli bir restorasyon projesine kadar bu figürlerin hangileri olduğu belirlenememişti. Bu yılın Haziran ayında Vatikan, iki kadın figürünün -dostluğun ve adaletin alegorik tasvirlerinin- ustanın fırçasının izlerini taşıdığını ortaya çıkardı. Restoratör Fabio Piacentini “Boyayı analiz ederek bunun büyük usta Raphael tarafından yapıldığını fark ettik” dedi. “Duvarı yağlı boyayla boyadı, bu gerçekten özel bir teknik.”

Auguste Rodin ve "Napoleon Bonapparte" heykeli
Auguste Rodin'in önemli bir eseri, New Jersey'deki bir belediye salonunda ortaya çıktı. Rodin tarafından yapılan Napoléon Bonaparte'ın (1908) mermer büstü, 75 yıldır New Jersey belediye binası salonunda duruyordu. Araştırmalar, heykelin 1934 yılında hevesli bir sanat koleksiyoncusu ve William D. Rockefeller'ın kızı olan Geraldine Rockefeller Dodge tarafından satın alındığını ortaya çıkardı. Ayrıca Madison'daki 300 dönüm arazinin sahibi olan Dodge, ilçe süslemeleri için kişisel koleksiyonundan sanat eserlerini seçmişti. Bu Rodin heykeli açıkça onlardan biriydi, ancak transfer süreci belgelenmemişti; sergiye dair hiçbir evrak ya da belgeye rastalanmadı ve Dodge'ın ölümünden sonra heykelin menşei şimdiye kadar unutuldu. Yeniden keşfedilen heykelin 4-12 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı. Heykel, güvenlik kaygıları nedeniyle, Philadelphia Sanat Müzesi'ne ödünç verildi.

Bir Leonardo da Vinci araştırmacısı, sanatçının biyografisi ile ilgili uzun süredir var olan bir gizemi çözmüş olabilir. 2017, Da Vinci için büyük bir yıl oldu. Rönesans ustasının yeniden keşfedilen bir tablosu “Salvador Mundi”, müzayedede rekor kıran 450 milyon dolar'lık bir miktara satıldı. Uzmanlar ayrıca, sanatçının annesinin kimliğini de belirlediklerini belirtiyor. Yüzyıllardır tarihçiler, Leonardo da Vinci'nin annesi için yalnızca potansiyel bir ilk ada ulaşabilmişti: Caterina. Ancak, Vinci ve Floransa hakkında, daha önce gözden kaçan, finansal belgeler üzerine kurulu yeni bir kitap, Caterina di Meo Lippi adında bir yetimden bahsedildiğini tespit etti. Caterina yalnızca 15 yaşındayken, 25 yaşındaki bir avukat tarafından baştan çıkarılmış ve bu ilişkiden Leonardo dünyaya gelmişti. Kısa bir süre sonra, Caterina yerel bir çiftçi olan Antonio di Piero Buti isimli başka bir adamla evlendi. Kitaptaki yeni araştırmalar, Da Vinci'nin uzun zamandır doğum yeri olduğuna inanılan Anchiano'daki Casa Natale'de dünyaya gelmediğini de savunuyor. Kayıtlara göre, Leonardo'nun, babası Ser Piero da Vinci'nin evinde büyüdüğü sanılıyor.

Peter Paul Rubens, Portrait of George Villiers, First Duke of Buckingham, 1625
Peter Paul Rubens'in yaklaşık 400 yıldır kayıp bir portresinin, tarihi bir Glasgow evinde asılı olduğu keşfedildi. BBC4 televizyon dizisi “Britain's Lost Masterpieces”de sunuculuk yapan Dr. Bendor Grosvenor, ailesi ile birlikte İskoçya'da tatil yaparken tabloyu gördü. Grosvenor, “Bu tablo çok göze çarpıyordu. Görünen ve fazla boyanmamış kısımların bazıları çok Rubensvari gibiydi” diye konuştu. Portre, ortaya çıkarıldıktan sonra “yalnızca bir kopya” olarak gözden düşmüş olsa da, iki aylık temizlik ve koruma çalışmasının ardından ünlü 17. yüzyıl ressamı tarafından yaratılmış özgün bir eser olduğu kesinleşti. Bununla birlikte, portrenin nihai bir versiyon değil, daha büyük bir tablo için yapılmış bir hazırlık çalışması olduğu açıklandı. Portrenin ilk keşfedildiği yer olan Pollok Evi'nin sanat koleksiyonunu koruyan I. Glasgow Museums, yeniden keşfedilen eseri ana galerisinde sergilemeye başladı.

Tunç Çağı'ndan kalma bir mezardan çıkarılan küçük bir oyma, zamanın yüzlerce yıl ötesinden bir el sanatı çalışması sergiliyor. Yalnızca 3.5 cm uzunluğundaki değerli taş iki yıl önce güneybatı Yunanistan'da bulunmasına rağmen, başlangıçta sonraki incelemeler için ayrılmıştı. Araştırmacılar, bu taşın basit bir boncuktan başka bir şey olmadığını düşünmüşlerdi. Ancak neredeyse bir yıllık dikkatli temizliğin ardından bu taşın, akik yüzeyine kazınmış küçük bir eser olduğu keşfedildi. Oymada, düşmanını boynundan bıçaklayan bir savaşçı ile onun ayaklarının önünde yatan başka adam tasviri görülüyor. Tam detaylar yalnızca bir mikroskop veya ağır kamera objektifi ile görülebiliriyor ancak, ilgili zaman periyodundan herhangi bir büyütme aleti bulunamadı. Keşfe yardım eden, Cincinnati Üniversitesi'nden bir profesör, bu küçük eserin, eski Yunan'da ayrıntı seviyesinin ortaya çıkmaya başladığını gösteren diğer sanat yapıtlarından binlerce yıl öncesine ait olduğunu belirtiyor.

René Magritte, The Enchanted Pose, 1927
Kaybolduktan 85 yıl sonra Belçika'da ortaya çıkan René Magritte resminin son parçası bulundu.
Kasım ayında, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi'nin araştırmacıları, Magritte'nin “The Enchanted Pose” (1927) adlı çalışmasının dördüncü ve son bölümünü keşfettiklerini açıkladı. X-ray görüntüleme, sürrealist sanatçının daha sonraki bir eser olan “God is not a Saint” (1935-36) tablosunu yaratmak için, bu parçanın üzerini boyadığını ortaya çıkardı. Tarihçiler, Magritte'in orijinal çalışmayı dört parçaya ayırdığını ve paradan tasarruf etmek için tuvali yeniden kullanarak, her bir parçanın üzerine yeni tablolar yaptığını düşünüyor. Bu keşif, 2013 yılında kayıp resimdeki ilk parçanın New York Modern Sanatlar Müzesi'ndeki koruma çalışmaları sırasında ortaya çıkmasından bu yana devam eden, araştırmacıları bir araya getiren bu sanat-tarih bulmacasını tamamlamış oldu. İkinci parça Stockholm'deki Moderna Museet koleksiyonunda, üçüncü parça da doğu İngiltere'deki Norfolk Müzeler Merkezi'nde bulunmuştu.


Drone teknolojisi sayesinde, araştırmacılar, Venezuela'daki 2.000 yıllık büyük petroglifleri ilk kez haritalaştırdı. Arkeologların, bu büyük oymaların varlığı hakkında yıllardır bilgi sahibi olmalarına karşın; büyüklükleri ve yerleri -tehlikeli Atures Rapids içindeki bir grup adada yer almaları- nedeniyle tarihsel olarak onları bütünüyle fotoğraflayarak dokümante etmek mümkün olmamıştı. Avrupa kolonizasyonundan binlerce yıl önce, yerli ticaret ağlarının bulunduğunu gösteren duvar oymalarının drone görüntülemeyle ortaya çıkan bu yeni fotoğrafları, Kolomb öncesi kültürlerin birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını inceleyen, daha büyük bir projenin parçası. Bu yeni eşleştirilen petroglifler, “yenileme töreni” gibi pek çok ritüelin yanı sıra, birçok insan ve hayvan tasviri barındırıyor.


Sanat Tarihinin 2017 Yılındaki En Büyük Keşifleri Sanat Tarihinin 2017 Yılındaki En Büyük Keşifleri Reviewed by Artkolik on Aralık 27, 2017 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.