Londra Sanat Fuarı 30. Yılını Kutluyor


Londra Sanat Fuarı (London Art Fair), 17 - 21 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek 2018 edisyonunda, 30. yıl dönümünü kutlayacak. Dünyanın önde gelen galerilerinin sergileyeceği modern ve güncel sanatın etkileyici örneklerinin yanı sıra; fuar, sürekli gelişmeye devam eden uluslararası sanat piyasası hakkında ziyaretçilerine fikir vermek amacıyla geliştirdiği “Art Projects” ve “Photo50” bölümleriyle güncel sanat ve fotoğraf sanatı alanındaki yenilikçi akımlara yer vermeye devam edecek.

Londra Sanat Fuarı 2018, koleksiyonerleri ve ziyaretçileri, 20. yüzyıldan günümüze, modern sanat ustalarından heyecan verici yeni yeteneklere kadar uzanan geniş bir yelpazede sunacağı sanat eserlerini keşfetmeye davet ediyor. Fuar aynı zamanda, 30. yıl dönümü şerefine Art UK ile iş birliğinde gerçekleştireceği bir sergiye ev sahipliği yapacak. “Art of the Nation: Five Artists Choose” isimli sergi Britanya'nın kamuya ait sanat koleksiyonundan 30 işi sergileyecek.

Karel Lek, Parys Mountain, 1970, © the artist. Photo credit - Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales.

Özellikle güncel sanat alanında artarak devam eden dijital platformların kullanımına dikkat çekmek amacıyla, galeriler dışında online hizmet veren sanat kurumlarına da yer verecek olan fuarda, tüm dünyadan işler görebileceğimiz 132 stand bulunacak. Fuarda 2018'de ilk defa yer alacak galeriler: Artco Gallery (Almanya), Galeria Miquel Alzueta (İspanya), La Lanta Fine Art (Tayland) ve YIRI Arts (Tayvan). Fuar, ilk kez bu edisyonda online hizmet veren, ART GLOBALE ve The Drawing Works'e de yer veriyor. Fuarda ayrıca, Andy Warhol, Joan Miro, Pablo Picasso, Frank Auerbach, Banksy ve Damien Hirst gibi dünyaca ünlü sanatçıların işleri sergilenecek.

Browinster Hen, Waste 2, 2012. Courtesy CFPR Editions.

Art Projects:
Londra Sanat Fuarı devam ettiği 30 yılda, içeriğini dünyada değişmekte olan güncel sanat pratiklerini dikkate alarak geliştirdi ve bu doğrultuda beğeni ile karşılanan “Art Projects” ve “Photo50” bölümlerini oluşturdu.

2005 yılında kurulan “Art Projects”, fuara yeni sanatçılar ve farklı sanat pratikleri getirmeyi amaçlayan bir platform. Bu edisyonda “Art Projects” kapsamında yer alacak 33 stand kişisel ve grup sergileri sunacak.

Richard Deacon, Icon, 2015, Courtesy of Plinth.

“Art Projects”in en dikkat geçen bölümü, yaratıcı ve yeni iş birliklerini teşvik etmek amacıyla, galeri ve sanatçıları bir araya getirerek ortak bir seçki hazırlamalarını isteyen “Dialogues”. 2018 edisyonunda, küratörlüğünü Artspace NZ'nin eski direktörü Misal Adnan Yıldız'ın üstlendiği “Dialogues” kapsamında bu sene, kadınların temsil edilme biçimleri ve işlenişi üzerine odaklanan 24 kadın sanatçının çalışmaları sergilenecek. Yıldız'ın kavramsal yaklaşımıyla “Dialogues”, farklı ülkelerde, farklı kültürel kimliklerle yetişmiş kadınların, bakış açılarının çeşitliliğini ve karmaşıklığını inceleyebilmek için bir platform sunuyor.

“Dialogues” bölümünde yer alacak galeri ve sanatçılar arasında Türkiye'den de isimler bulunuyor. Ankara'dan Galeri Nev, annesiyle ilişkisini sanatçının bedeni üzerinden anlatan, Berlin'de yaşayan sanatçı Mehtap Baydu'nun işlerini bir araya getirecek. Almanya'dan Tanja Wagner Galeri ise Nilbar Güreş'in kadınların kültürel kodları ve 'queer' tecrübelerini ele alan çalışmalarını sunuyor. Seçki kapsamında yer alan çalışmalar Yeni Zelanda'dan Pakistan'a; Avusturya'dan Samoa'ya ve Portekiz'den Angola'ya kadar uzanan geniş bir coğrafi bölgeyi kapsıyor.

Photo50:
2007'den beri fuarın bir parçası olan “Photo50”, güncel fotoğraf pratiği üzerine inceleme ve değerlendirme yapmayı teşvik ediyor. 2018 edisyonunda bu bölüm altında, Hemera kolektifinin küratörlüğünde gerçekleşecek serginin adı “Resolution is not the point.” olarak belirlendi. (Play)ground-less ve Foundland kolektifleri dahil olmak üzere, birçok farklı kolektifin ve Larry Achiampong ve David Birkin gibi dünyaca bilinen sanatçıların işlerinin yer alacağı sergi, fotoğrafın disiplinler arası konumu ve kolektif eylem olarak nasıl kullanıldığını araştırıyor.

(play)ground-less, hollow tongues #2, 2017. Courtesy of the artist.

Londra Sanat Fuarı / London Art Fair
(Önizleme: 16 Ocak 2018)
17 - 21 Ocak 2018

Jane and Louise Wilson, False Positive, False Negative, 2012. Courtesy Dundee Contemporary.

Londra Sanat Fuarı 30. Yılını Kutluyor Londra Sanat Fuarı 30. Yılını Kutluyor Reviewed by Artkolik on Aralık 14, 2017 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.