Art Basel Miami Beach'te Ne Satıldı?


2017 yılı, 450 Milyon Dolar'lık Leonardo da Vinci tablosu satışı ile mi hatırlanacak, yoksa sanat piyasası senenin sonlarına doğru yükselmeye devam mı ediyor? Art Basel Miami Beach, beş günlük maratonunun ardından geçtiğimiz Pazar günü, kapılarını kapattı. Uluslararası etkinliğin toplam eser satışı 3.5 Milyar Dolar.


Orta büyüklükteki bayiler için galeri kapanışlarına ve devam eden zorluklara rağmen; 2017, bir önceki yıla göre sanat piyasasında büyük bir gelişme gösterdi. UBS baş yatırım uzmanı Mike Ryan'a göre “şu an sanat için belirgin bir iştah var” ve bu talep yoğunluğu, benzeri görülmemiş, sekiz yıllık bir genişleme yarattı. “Ekonomi ilerlediği ve şirket kazançları sağlıklı bir oranda arttığı sürece, sanırım bu, sanat piyasasını desteklemek için önemli bir gelir türü üretecek.”


Paul Kasmin Galeri, 1984 MoMA retrospektifinde yer alan Lee Krasner'ın “Sun Woman 1” (1957) adlı eserini 7 Milyon Dolar'a sattı. Mnuchin Galeri, Mark Bradford'un “Fly in Buttermilk”ini (2002) 3 Milyon Dolar'a sattı. Lévy Gorvy, 1989'dan bu yana aynı koleksiyonda ve Ellsworth Kelly'nin 1996 Guggenheim retrospektifinde yer alan “Sumac” (1959) isimli eserini 4 Milyon Dolar ile 5 Milyon Dolar arasına konumlandırdı. Michael Werner, Sigma Polke'nin “Transparent #8” (1988) eserini 1,75 Milyon Dolar karşılığında satarken; Eva Presenhuber, Ugo Rondinone'nun “Hunger Moon”unu (2013) 1.2 Milyon Dolar'a ve Mazzoleni, Alberto Burri'nin “Bianco Plastica B 1” (1967) eserini 1.5 Milyon Dolar'a sattı.


Pace de, Yoshitomo Nara'nın “Young Mother”ını (2012) 2.9 Milyon Dolar'a ve KAWS'ın dokuz serigrafiden oluşan “THE NEWS” (2017) setini toplamda 4.5 Milyon Dolar'a satarak fuar satışlarında önemli bir performans göstermiş oldu. Pace Galeri başkanı Marc Glimcher, “Sanat piyasası, son derece güçlü ve bir bakıma sıvı bir yapıya sahip olarak yansıdı” diye konuştu ve sanat piyasasına çok yüksek seviyeden giren yeni koleksiyonerler olduğunu belirtti.


Art Basel Miami Beach'te Ne Satıldı? Art Basel Miami Beach'te Ne Satıldı? Reviewed by Artkolik on Aralık 12, 2017 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.