Müzik Dinletisi: Shakespeare ve Soneler


Sunum: Alper Almelek ve Oğuz Kasap
Tarih: 28 Kasım 2018
Süre: Tek Gün 
Saat: 19:00
Ücret: 295 TL (KDV Dahildir)
*Öğrenci belgesiyle gelenlere %20 öğrenci indirimi uygulanmaktadır.

Bilgi ve kayıt için egitim@artkolik.biz ve 0212 257 1000 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

William Shakespeare, dünyanın en değerli oyun yazarlarından ve şairlerinden biri. Yazdığı 36 oyun dünyanın bir çok tiyatrosunda şu an itibariyle bile oynarken, şiirleri de düğünlere, aşıklara, öğretmenlere ve öğrencilere ilham veriyor. 
Shakespeare hayatı boyunca 154 Sone yazmış, yani belli bir uyak ve ritmi olan 14 mısralık aşk-felsefe temalı şiirler. Aslında bunlar onun ‘yastık altı şiirleri’ yani ömrü boyunca kimseye bahsetmemiş, en önemli sebebi 154 sonenin ilk 128 tanesini bir erkek için kaleme alması olabilir. Üstelik kime yazdığı bile belli değil: bu şaibeli bir konu. Ya Southampton ya da Pembroke Kontu’na olduğu düşünülüyor. 129-154 arası olan soneler ise Mary Fitton isimli bir hanımefendiye ithaf edilmiş. Her sone birbirinden güzel mesajları ifade ediyor ve şair tüm hünerini 14 mısranın son 2 mısrasında sergiliyor hatta sonenin özetini de bu iki mısraya yansıtıyor. 
2016 Shakespeare’in 400. Ölüm Yıldönümü olduğundan Alper Almelek ve Oğuz Kasap, bir Shakespeare Soneleri Konseri projesini hayata geçirmeye karar verdiler ve bir takım provalar ve bir prova konserinden sonra çeşitli üniversitelerde, sosyal kulüplerde ve sanat merkezlerinde konserler vermeye başladılar. Şu ana kadar 19 konser verdiler ve ülkemizi bu konserlerin arasında Oxford Üniversitesi’nde de temsil ettiler.

Alper Almelek
University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi (Opera Şarkıcılığı ve Piyano) görmüştür.Profesyonel iş hayatındaki başarılı yöneticilik deneyimlerinin yanı sıra eğitime önem vererek Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA okumuş ve Ocak 2016'da mezun olmuştur. Bu eğitimin bünyesinde Massachusetts Institute of Technology (MIT) Boston’da Girişimcilik ve Liderlik sertifika programına katılmıştır. 
Arkasından ise Said Business School, University of Oxford'da ‘Organisational Leadership’ branşında tezli ve 1 yıl yarı zamanlı Postgraduate Diploma programından 2017 Ekiminde Üstün Başarı (Distinction) ile mezun olmuştur. Tezini Türkiye'den seçtiği 10 Holding'in sahipleriyle yaptığı görüşmeler üstünden  'Aile şirketlerinde kuşaktan kuşağa görev değişimi' üzerine yapmıştır.
Bunun yanı sıra Sosyal Sorumluluk Projesi olarak kendi kurduğu arama motoru Almelek Kitap İndeksi’nin (www.kitapindeksi.com) içerik sağlayıcısıdır. 
Almelek, turizm üzerine 'Ağırlamanın Püf Noktaları' ve 'Istanbulite', iş mizahı üzerine de 'İş'te Kahkaha' kitaplarını kaleme almıştır.  
Almelek aynı zamanda bestecidir ve şarkıcıdır. 2015-2016-2017 döneminde bestelemiş olduğu William Shakespeare’in sonelerini, piyanist Oğuz Kasap aranjmanları ve icraası ile birlikte Shakespeare’in 400. Ölüm Yıldönümü sebebiyle sunmuşlardır. Almelek’in Klasik Türk Müziği, Klasik Batı Müziği, Tangolar, Marşlar, Rock, Müzikal tarzlarında besteleri vardır. 

Oğuz Kasap
Gazi Üniversitesi’nde müzik okudu. Sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi konusunda master yaptı. 1999-2000 arasında Serguei Tchepournov ile Toronto’da Ontario Conservatory of Music’de piyano çalıştı. 2000 yılından beri müzik öğretmenliği dalında çalışmaktadır. ( İstek Vakfı Okulları, Adıgüzel Sanatlar Lisesi , İstek Özel Belde Okulları ve şu anda SEV İlkokulu’nda hizmet vermektedir. 

Müzik Dinletisi: Shakespeare ve Soneler Müzik Dinletisi: Shakespeare ve Soneler Reviewed by Sebla Tanık on Eylül 21, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.