Eski Çağ Mısır Bilgelik Öğretisi


Tendu Meriç 
6 Haziran 2018
18:30 - 21:00
40 + KDV

Günümüzden 26000 yıl öncesine dayanan Eski Çağ Mısır Medeniyeti, sadece teknolojik olarak değil aynı zamanda bilinç seviyesi olarak da kendinden sonraki bütün medeniyetlerin, kültürlerin ve nizamların ötesinde bir ilerleyiş sergilemiş, beyin güçlerini kullanarak ayrıntılı ve sağlam bir varoluş düzeni kurmuşlardır. Ancak maalesef bu ''ileri güç''lerini, insani hasletlerini geliştirme yolunda kullanamayınca medeniyetleri çökmüştür. Kurdukları nizamı oluşturan kadım bilgiler de, yanan İskenderiye Kütüphanesi'nin külleriyle yok olup gitmiştir.
Eski Çağ Mısır Bilgelik Öğretisi seminerimizin amacı; Mısır Uygarlığı'nı ve bilgelik öğretisini, Mısır'ın tarihi, dini inanç sistemi, bütün bunların kurucu mekanizması ve devam ettiricisi olan Krallık Kültü çerçevesinde anlamaya çalışmaktır. Bunun için dini ritüellerin evrensel anlamını konuşup, Mısır Monarkı'nın yaratmış olduğu muhteşem mimari eserler üzerinde oluşmuş olan simgesel dili açacağız. Firavunlar, halklarının kollektif bilinci altında yatan bu evrensel öğretileri bilmeselerdi, yaklaşık 3000 yıl hüküm süren bir medeniyet yaratamaz, halkı birlik altında tutamazlardı.

Seminerde ayrıca Mısır Bilgelik Öğretisi'nin ve oluşum şeklinin, yakın coğrafi bölgelerde sonradan ortaya çıkmış olan Semavi Dinlerin ritüelleri ile olan inanılmaz benzerliğini konuşacağız.

Kayıt için egitim@artkolik.biz'e müracaat edebilirsiniz.  
Eski Çağ Mısır Bilgelik Öğretisi Eski Çağ Mısır Bilgelik Öğretisi Reviewed by Sebla Tanık on Nisan 27, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.