Türk Resim Sanatından Bir Kesit Atölyesi


Eğitmen: Buket Şakarcan
Ders Başlangıç Tarihi: 22 Mart 2018
Süre: 8 Hafta
Saat: 11:00 – 13:00

Ücret: 1500 TL + KDV

Çağdaş Türk sanatının bugün ulaştığı noktaya gelmesini sağlayan, geçmişteki ustalara ve eserlerine odaklanacağımız bu atölyemizde, 20. yüzyılın başından 1950'lere uzanan sanat akımlarını, resimden mimariye en önemli sanatçılarıyla geniş çaplı bir incelemeye alacağız.

1950'lerden Türk resim sanatını tüm gelişmeleriyle tartışacağımız bu atölyemizde, Yeniler Grubu (diğer adıyla Liman Ressamları Grubu) ve hemen arkasından kurulan Onlar Grubu ile Cumhuriyet'in ikinci kuşak sanatçılarının resim sanatımıza getirdiklerini ve bu yeni bakış açısı ile yapılan eserleri tanıyacağız.

Türk resim sanatının bu yıllarına büyük katkıları ile iz bırakan sanatçılardan Nuri İyem, Avni Arbaş, Orhan Peker, Neşet Günal, Neş'e Erdok ve Nedim Günsür gibi duayenleri keşfederek, yakından inceleyeceğiz...

Yine 20. YY başından 1950'lere Türk mimarlık tarihimizdeki iki önemli dönem olan 1. ve 2. Ulusal Mimarlık Akımları'na damga vurmuş ünlü mimarlar Vedat Tek, Sedat Hakkı Eldem, Mimar Kemaleddin ve Emin Onat'ı tanıyıp, bugün belki defalarca kez önünden geçtiğimiz eserlerini öğrenme şansı yakalayacağız.

Yedi haftalık ders sisteminde ilerleyecek atölyemizin sekizinci haftasında ise, özel bir sergi gezimiz gerçekleşecek.

Buket Şakarcan Hakkında:
Şişli Terakki Lisesi’nin ardından, 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirerek, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “Osmanlı Porselen Sanatı” üzerine yüksek lisansını verdi.
Mezuniyetinin ardından, müzayede kataloglarının organizasyonu göreviyle Türk ressamları başta olmak üzere, Oryantalist ressamlar, Osmanlı ve Avrupa gümüş ve porselen objeler, Beykozlar gibi antika eserler üzerine uzun yıllar çalışarak katalogları oluşturdu.
Özellikle Türk Resim sanatının başlangıcından, 1950’lere kadar uzanan döneminde yaşanan gelişmeler, Batı sanatının izindeki sanatçılar, Batı resim anlayışındaki ilk örnekler, Sanay-i Nefise’nin kurulması ve Osman Hamdi gibi konular ile Türk resim sanatı tarihini anlamak, resim sanatı tarihimizdeki gelişime ışık tutan en önemli ressamların eserlerinden görseller ile tanımak amacıyla “Türk Resim Sanatı Tarihi” dersleri vermektedir.

*Atölyelerimizde %20 öğrenci indirimi uygulanmaktadır.

*Kayıt için egitim@artkolik.biz'e müracaat edebilirsiniz.  


Türk Resim Sanatından Bir Kesit Atölyesi Türk Resim Sanatından Bir Kesit Atölyesi Reviewed by Artkolik on Şubat 02, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.