Sıra BAFTA'da


Altın Küre sahiplerini bulmuşken şimdi sıra geleneksel the British Academy of Film and Television Arts / İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinde... Ödüle aday film, dizi ve isimler, yıldız oyuncular Natalie Dormer ve Letitia Wright tarafından Londra'daki Princess Anne Theatre'da açıklandı.

Bu yıl öncekilerden farklı olarak, on iki BAFTA ödül töreninin sunuculuğunu üstlenmiş olan komedyen Stephen Fry “başkalarının BAFTA'yı yeni zirvelere taşımasına izin verme” zamanının geldiğini belirterek, sunuculuk görevini Joanna Lumley'e devretti.

Bu seneki Altın Küre ödül töreninde parlayan Guillermo del Toro'nun “The Shape of Water” filmi, BAFTA'da da 12 adaylıkla dikkat çekiyor. “The Shape of Water”ı her biri 9 adaylıkla “Darkest Hour” ve “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” filmleri ve 8 adaylıkla “Blade Runner 2049” ve “Dunkirk” takip ediyor.

BAFTA ödül töreni, 18 Şubat 2018 tarihinde Royal Albert Hall'da gerçekleşecek.

En İyi Film:
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En Çok Dikkat Çeken İngiliz Filmi:
Darkest Hour
The Death Of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Yönetmen:
Blade Runner 2049 - Denis Villeneuve
Call Me By Your Name - Luca Guadagnino
Dunkirk - Christopher Nolan
The Shape Of Water - Guillermo Del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh

Kadın Oyuncu:
Annette Bening - Film Stars Don't Die In Liverpool
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Sally Hawkins - The Shape Of Water
Saoirse Ronan - Lady Bird

Erkek Oyuncu:
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour
Jamie Bell - Film Stars Don't Die In Liverpool
Timothee Chalamet - Call Me By Your Name

Yardımcı Kadın Oyuncu:
Allison Janney - I, Tonya
Kristin Scott Thomas - Darkest Hour
Laurie Metcalf - Lady Bird
Lesley Manville - Phantom Thread
Octavia Spencer - The Shape Of Water

Yardımcı Erkek Oyuncu:
Christopher Plummer - All The Money In The World
Hugh Grant - Paddington 2
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe - The Florida Project
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EE Yükselen Yıldız Ödülü (Halk Oylaması):
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O'Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet

İngiliz Yazar, Yönetmen veya Yapımcı - İlk Yapım:
The Ghoul
I Am Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Yabancı Dilde En İyi Film:
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Belgesel:
City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Animasyon:
Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Özgün Senaryo:
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Uyarlama Senaryo:
Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Film Stars Don't Die In Liverpool
Molly's Game
Paddington 2

Özgün Müzik:
Blade Runner 2049 - Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour - Dario Marianelli
Dunkirk - Hans Zimmer
Phantom Thread - Jonny Greenwood
The Shape Of Water - Alexandre Desplat

Görüntü Yönetmeni:
Blade Runner 2049 - Roger Deakins
Darkest Hour - Bruno Delbonnel
Dunkirk - Hoyte van Hoytema
The Shape Of Water - Dan Laustsen
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Ben Davis

Kurgu:
Baby Driver - Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049 - Joe Walker
Dunkirk - Lee Smith
The Shape Of Water - Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Jon Gregory

Prodüksiyon ve Tasarım:
Beauty And The Beast - Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 - Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour - Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk - Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape Of Water - Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Kostüm Tasarım:
Beauty And The Beast - Jacqueline Durran
Darkest Hour - Jacqueline Durran
I, Tonya - Jennifer Johnson
Phantom Thread - Mark Bridges
The Shape Of Water - Luis Sequiera

Makyaj ve Saç:
Blade Runner 2049 - Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour - David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya - Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul - Daniel Phillips
Wonder - Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

Ses:
Baby Driver - Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk - Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
The Shape Of Water - Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi - Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Görsel Efekt:
Blade Runner 2049 - Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk - Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape Of Water - Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi - TBC Adayları
War For The Planet Of The Apes - TBC Adayları

İngiliz Kısa Animasyon:
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

İngiliz Kısa Film:
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Sıra BAFTA'da Sıra BAFTA'da Reviewed by Artkolik on Ocak 09, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.