Senaryo Yazım Atölyesi


Eğitmen: Haluk Özenç
Ders Başlangıç Tarihi: 22 Şubat 2018
Süre: 8 Hafta
Saat: 11:00 - 14:00

Ücret: 1500 TL + KDV

Bu programda amaç, senaryo konusunda temel akademik eğitim ile sektördeki pratik uygulamaları harmanlayarak, katılımcılara uzun metraj film, kısa metraj film, reklam, ve TV dizisi senaryolarının ilk aşamasından son aşamasına kadar yazılması ve sunulması süreçlerini öğretmektir.

Her hafta dersin ilk on dakikası, önceki haftanın özetine, son on dakikası ise, bir sonraki hafta işlenecek konuya girişe ayrılır. Ders süresi haftada 2 saattir. 2 saatin sonunda dileyen katılımcılarla soru-cevap sohbet şeklinde ya da katılımcıların yazdıklarının üzerinde konuşulan 1 saatlik bir serbest ders olacaktır.

1.Hafta
Adım adım senaryo
(sinopsis, öykü, tretman, senaryo)

2.Hafta
Senaryo yazım teknikleri
(İtalyan ve Amerikan formatlar ve sayfa-sahne kullanımı)
Senaristin malzemeleri
(hayal gücü, gözlem, tecrübe)

3.Hafta
Karakter oluşturma ve geliştirme

4.Hafta:
Dramatik kurgu, hikaye kurma

5.Hafta
Senaryoda akış ve izlek oluşturma
(olay, olgu, değişim-dönüşüm-gelişim süreçleri)

6.Hafta
“Film Okuma” - Sahne Çözümleme

7.Hafta
Kısa metraj ve reklam senaryosu

8.Hafta
Günümüzde Türkiye'de sinema ve televizyon sektöründe senaristlik

Haluk Özenç Hakkında:
1971 yılında Ankara’da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul'daki Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamladı. Mezun olana kadar Türkçe ve İngilizce yedi farklı tiyatro oyununda rol aldı. Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde okudu. Tüm üniversite hayatını okul sıraları yerine dizi setleri, tiyatro sahneleri, ve dublaj stüdyolarında geçirdi.
Profesyonel hayatına Kandemir Konduk’un himayesinde 1989 yılında TRT'de yayınlanan “Yarı Şaka Yarı Ciddi” isimli kabare programıyla başladı. TRT İstanbul Televizyonu tarafından hazırlanan “Yuva” isimli drama dizisinin ardından, TRT Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Kopuk Dünyalar” isimli drama dizisinde yer aldıktan sonra, 1990 yılında Milas’tan İstanbul’a, dramadan komediye döndü. Açılan ilk özel televizyon olan Star'da yayınlanan Türkiye’nin ilk absürd komedisi “Ana” isimli dizide üç yıl boyunca mafya anası Ayşen Gruda’nın oğlu rolünü canlandırdı.
1991 yılında ilk aşkı olan tiyatroya geri döndü. Mezunu olduğu Robert Lisesi’nin yeni açılan tiyatro binasının başına getirildi. Hem binayı idare etti, hem öğrencileri eğitti, hem de mezunlarla kurduğu tiyatro ekibi ile oyunlar sahneledi. 1998 yılına kadar sürdürdüğü bu görevde öğrenci ve mezunlarla yirmiye yakın oyun sahneye koydu.
Yedi tanesi kendisi tarafından yazılmış komedi oyunu, beş tanesi ise 'vodvil' tipi olan oyunların yanı sıra, siyasi içerikli “1994 Seçimleri Nasıl Kaybedildi?”, ve kırk dakikası sahnenin arkasına yerleştirilmiş dev bir ekranda film olarak çekilip montajlanarak oyuna katılmış olan “Şebek” ile yazarlık kariyerine de sağlam bir giriş yaptı. Birçok profesyonelin de dikkatini çeken ve metinlerini istediği bu oyunları kimseye vermedi.
1998’de askere gitti. Döndükten sonra tiyatrodaki ekibiyle birlikte sinemaya geçiş yaptı. 1999 yılında ortağı yönetmen Bora Takay’la birlikte “Fasulye” isimli sinema filmini kendi imkanlarıyla çekip vizyona sokmayı başardılar. “Fasulye” filmi, televizyondaki senaristlik kariyerinin başlangıcı oldu. 2001 yılından 2011 yılına kadar hiç durmadan televizyon dizileri için 30.000 sayfanın üzerinde senaryo yazdı.
Bu kariyer, aynı zamanda senaryo dalında öğretim üyeliği şansı da getirdi Haluk Özenç’e. Ve 2004 yılından itibaren Türker İnanoğlu’na ait Türvak Radyo Televizyon Sinema Okulu’nda senaryo öğretmenliği yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı, senaristlik ve oyunculuğun dışında halen devam etmekte olan “Stand Up” gösterisiyle sahnede izleyiciyle buluşmaya devam etmekte.

*Atölyelerimizde %20 öğrenci indirimi uygulanmaktadır.

Kayıt için egitim@artkolik.biz'e müracaat edebilirsiniz.  
Senaryo Yazım Atölyesi Senaryo Yazım Atölyesi Reviewed by Artkolik on Ocak 30, 2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.